Tirana
few clouds
16.5 ° C
16.5 °
16.5 °
82 %
2.6kmh
20 %
Pre
26 °
Sht
28 °
Die
22 °
Hën
25 °
Mar
18 °
E enjte, 29 Shtator, 2022

Marrëveshja e divorcit të Jeff Bezos, ja çfarë përfiton ish-bashkëshortja e tij nga Amazon

spot_img

Lajme të ngjashëm

Themeluesi i kompanisë së fuqishme amerikane Amazon, Jeff Bezos, ka arritur një marëveshje pas divorcimit me ish-bashkëshorten e tij MacKenzie Bezos.

Bloomberg News ka bërë me dije se sipas marrëveshjes së divorcit, MacKenzie Bezos do të marrë 4% të aksioneve të kompanisë. Amazon ndërkohë vlerësohet në treg me kuotën e 38.3 miliardë dollarëve, e cila renditet e 22-ta në Indeksin e miliarderëve të firmës Bloomberg.

Jeff Bezos do të mbajë 12 për qind të aksioneve në kompaninë gjigande të shitjeve me pakicë, me vlerë 114.8 miliardë dollarë, duke mbetur kështu njeriu më i pasur në botë.

MacKenzie ka thënë se do t’ia japë ish-bashkëshortit kontrollin e aksioneve të saj të Amazon, dhe t’i lerë atij pjesën e saj të aksioneve në gazetën The Ëashington Post dhe në firmën e eksplorimit të hapësirës Blue Origin. Ajo gjithashtu u zotua në fillim të këtij viti se do ta dhurojë gjysmën e pasurisë së saj për bamirësi.

Çifti Bezos kishin 25 vjet martesë kur njoftuan planin për divorc në janar. Ata kanë katër fëmijë.

Më shumë


spot_img
spot_img
spot_img