Tirana
clear sky
5.5 ° C
5.5 °
5.5 °
31 %
5.1kmh
0 %
Sht
5 °
Die
5 °
Hën
3 °
Mar
4 °
Mër
6 °
E shtunë, 22 Janar, 2022

Mark Marku: Nëse Kushtetuesja nuk e shkarkon Metën, Edi Rama duhet të japë dorëheqjen

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Deputeti i ardhshëm i Kuvendit të Shqipërisë i zgjedhur në 25 prill 2021 i dalë nga qarku i Lezhës, Mark Marku ka thënë se vendimi për shkarkimin e Metës është vendim i rëndë që krijon precedent.

I ftuar në “Opinion” ai tha se nëse nuk shkarkohet Meta në Gjykatë, atëherë i bie që të shkarkohet Parlamenti.

Sipas Markut, nëse Gjykata Kushtetuese i jep të drejtë Presidentit, atëherë Rama duhet të dorëhiqet.

Mark Marku: Është një akt i rëndë që nuk ka ndodhur kurrë më parë veçse në vitin 1921. Sepse përbën precedent. Duhet të bëhej një debat për mënyrën se si e ushtron dhe ka ushtruar ai rolin. Parlamenti është ilegjitim se nuk ka 140 deputetë. Do gjykojë shkarkimin e Metës ndërkohë që nuk është parlament legjitim nga ana formale dhe kohore, sepse është zgjedhur një parlament tjetër. Nëse gjykata kushtetuese nuk e miraton, i bie që Parlamenti e ka shkelur kushtetutën. I bie që të japë dorëheqjen Rama pastaj.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img