Tirana
scattered clouds
7.5 ° C
7.5 °
7.5 °
81 %
1.5kmh
40 %
Hën
7 °
Mar
10 °
Mër
10 °
Enj
10 °
Pre
8 °
E hënë, 17 Janar, 2022
spot_img

Mario Draghi pranon ngritjen e qeverisë së re në Itali, kush është ekonomisti i njohur

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

f46f6d5a98dc8ffad56f62be68f217ca

Presidenti Mattarella i beson ngritjen e qeverisë së re Mario Draghit, i cili e ka pranuar.

Itali, presidenti Mattarella i beson ngritjen e qeverisë së re Mario Draghit, i cili e ka pranuar

Mësohet se Mario Draghi e ka pranuar me rezerva ngritjen e qeverisë, pasi do të konsultohet me partitë në parlament.

I famshëm për shpëtimin e euros në mbërthimin e një krize borxhi sovran, Mario Draghi tani po kërkohet të ndihmojë vendin e tij.

Ish-presidenti i Bankës Qendrore Evropiane u takua me presidentin e Italisë, Sergio Mattarella, në mesditë të Mërkurën – një takim ku Draghi iu kërkua të formonte një qeveri teknokratike dhe të zgjidhte krizën politike në vazhdim në Romë gjatë muajit të kaluar.

Mundësia që Draghi të bëhet kryeministri i ri italian është pritur mirë në tregjet financiare.

Draghi shërbeu si president i BQE për tetë vjet dhe ishte në krye gjatë një prej momenteve më të mprehta në historinë e zonës së euros. Kriza e borxhit sovran hodhi dritë se sa të dobëta ishin financat publike në vende të caktuara dhe kjo ngjalli shqetësime se rajoni me 19 anëtarë do të shpërbëhej. 

Ndërsa tensionet u përshkallëzuan, Draghi përdori një fjalim në Londër në 2012 për të siguruar lojtarët e tregut që BQE do të bënte “gjithçka që duhet” për të ruajtur stabilitetin e zonës së euros.

Fjalët e tij qetësuan investitorët dhe në mënyrë efektive shpëtuan zonën e euros në atë kohë. Draghi më pas do të merrte politikën monetare në territorin e pashkruar në rajon, duke futur norma negative interesi dhe lehtësim sasior. Të dy instrumentet e politikës janë ende në fuqi.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img