Tirana
clear sky
2.5 ° C
2.5 °
2.5 °
75 %
2.1kmh
0 %
Enj
15 °
Pre
17 °
Sht
17 °
Die
16 °
Hën
12 °
E enjte, 30 Mars, 2023

Marine Le Pen nën akuzë për shpërdorimin e fondeve të BE-së

Lajme të ngjashëm

Udhëheqësja e ekstremit të djathtë në Francë, Marine Le Pen është akuzuar për shpërdorim të fondeve të Bashkimit Evropian. Ndaj zonjës Le Pen u ngritën dje zyrtarisht akuza për përdorimin e fondeve të BE për të paguar ndihmësit e saj parlamentarë në Francë.

Zonja Le Pen doli dje para gjykatësve në Francë ku dëgjoi akt-padinë për thyerje të besimit publik dhe bashkëpunim në thyerjen e besimit publik lidhur me pagesat për dy prej asistentëve të saj gjatë periudhës kur ishte anëtare e Parlamentit Evropian.

Hetimet përqëndrohet mbi dyshimet se forca politike e zonjës Le Pen, Fronti Popullor ka përdorur fonde të Bashkimit Evropian për aktivitete partiake në Francë. Zonja Le Pen i ka hedhur vazhdimisht poshtë këto akuza duke i cilësuar si të motivuara politikisht.

Parlamenti Evropian e akuzon politikanen franceze se ka keqpërdorur 5.7 milionë dollarë. Marine Le Pen u zgjodh në Parlamentin Evropian në 2004.

Më shumë