Tirana
clear sky
4.5 ° C
4.5 °
4.5 °
93 %
0.5kmh
0 %
Mër
21 °
Enj
22 °
Pre
23 °
Sht
22 °
Die
21 °
E mërkurë, 27 Tetor, 2021
spot_img

Marine Le Pen mbështet Vladimir Putin: Aneksimi i Krimesë nga Rusia nuk ishte i jashtëligjshëm

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Kandidatja e ekstremit të djathtë francez për presidencialet, Marine Le Pen, vlerësoi sot se aneksimi i gadishullit ukrainas të Krimesë nga Rusia nuk ishte i jashtëligjshëm, ndryshe nga pozicioni i Francës, Europës dhe SHBA-së.

“Nuk besoj aspak se ka pasur një aneksim të jashtëligjshëm. Ka pasur një referendum, banorët e Krimesë dëshironin të bashkoheshin me Rusinë”, theksoi kryetarja e partisë Fronti Nacional në radiot RMC dhe BFM TV.

Gadishull strategjin në Detin e Zi, Krimeja u aneksua nga Rusia në mars të vitit 2014 pas një ndërhyrje ushtarake të ndjakur nga një referendum për bashkim të kritikuar si i jashtëligjshëm nga Kievi dhe Perëndimorët.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img