Marine Le Pen mbështet Vladimir Putin: Aneksimi i Krimesë nga Rusia nuk ishte i jashtëligjshëm

Publikuar tek: bota, më 17:51 03-01-2017 Marine Le Pen mbështet Vladimir Putin: Aneksimi i Krimesë nga Rusia nuk ishte i jashtëligjshëm

Kandidatja e ekstremit të djathtë francez për presidencialet, Marine Le Pen, vlerësoi sot se aneksimi i gadishullit ukrainas të Krimesë nga Rusia nuk ishte i jashtëligjshëm, ndryshe nga pozicioni i Francës, Europës dhe SHBA-së.

“Nuk besoj aspak se ka pasur një aneksim të jashtëligjshëm. Ka pasur një referendum, banorët e Krimesë dëshironin të bashkoheshin me Rusinë”, theksoi kryetarja e partisë Fronti Nacional në radiot RMC dhe BFM TV.

Gadishull strategjin në Detin e Zi, Krimeja u aneksua nga Rusia në mars të vitit 2014 pas një ndërhyrje ushtarake të ndjakur nga një referendum për bashkim të kritikuar si i jashtëligjshëm nga Kievi dhe Perëndimorët.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Kritikat e Trump, Ford anulon ndërtimin e fabrikës 1.6 mld $ në Meksikë, zgjedh Miçiganin
Një postim i Trump në “Twitter” i kushton ‘General Motors’ 250 milionë dollarë humbje »
Article Logic
Execution time: 0.013072967529297
array(1) { ["section"]=> string(99) "marine-le-pen-mbeshtet-vladimir-putin-aneksimi-i-krimese-nga-rusia-nuk-ishte-i-jashteligjshem-64515" }