Tirana
clear sky
11.5 ° C
11.5 °
11.5 °
71 %
1kmh
0 %
Mar
23 °
Mër
23 °
Enj
23 °
Pre
26 °
Sht
23 °
E martë, 4 Tetor, 2022

Margariti për ndarjen nga jeta të Kristaq Dhamos: Do të mbetet i pavdekshëm në historinë e filmit shqiptar

spot_img

Lajme të ngjashëm

Ministrja e Kulturës, Elva Margariti ka ndarë një mesazh ngushëllimi për ndarjen nga jeta të regjisorit, kineastit Kristaq Dhami.

Me anë të një postimi në rrjetet sociale ajo shkruan se u nda fizikisht prej nesh babai i kinematografisë shqiptare dhe se Dhamo do të mbetet i pavdekshëm në historinë e filmit shqiptar.

“Sot u nda fizikisht prej nesh babai i kinematografisë shqiptare, regjisori i filmit të parë artistik shqiptar me metrazh të gjatë, kineasti vizionar, artisti që na bëri të ëndërrojmë atëherë kur ëndrrat dukeshin aq të largëta; një shkollë për të gjitha brezat e rinj.. mjeshtri Kristaq Dhamo!

Gur themeli, që do të mbetet i pavdekshëm në historinë e filmit shqiptar!” shkruan Margariti.

 

 

 

 

 

 

 

 

Më shumë


spot_img
spot_img

spot_img