Tirana
clear sky
22.5 ° C
22.5 °
22.5 °
83 %
1kmh
0 %
Sht
37 °
Die
37 °
Hën
37 °
Mar
37 °
Mër
34 °
E shtunë, 2 Korrik, 2022
spot_img

Maqedonia në “ofensivë diplomatike”, kryeparlamentari Talat Xhaferi takohet me ish-kryeministrin italian Massimo D’Alema (FOTO)

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Maqedonia e Veriut duket se ka nisur “ofensivën diplomatike” para Samitit të Bashkimit Europian, më 23 dhe 24 qershor, ku do të vendoset për rrugën e anëtarësimit të Tiranës dhe Shkupit zyrtar. Komisioneri Varhelyi dha sot një lajm pozitiv, duke thënë se Bullgaria mund të tërhiqet nga vetoja.

Kryeparlamentari shqiptar i Maqedonisë, Talat Xhaferi ka udhëtuar drejt Italisë në një darkë pune për të siguruar sa më shumë mbështetje për Shkupin. Prej dy vitesh, Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut janë bllokuar në rrugën e tyre të anëtarësimit nga vetoja e Bullgarisë.

albsig

spring

Xhaferi ka zhvilluar një darkë pune me ish-kryeministrin italian Massimo D’Alema, ku i pranishëm ka qenë dhe eksperti i politikës Ilir Kulla, i cili është gjithashtu njohës i mirë i çështjeve të rajonit, shkruan newsbomb.al.

Kryeparlamentari i Maqedonisë është takuar jo më kot me D’Alemën, pasi ky i fundit është politikan i njohur me shumë influencë te e majta europiane. Në këtë darkë pune të zhvilluar në Romë, Talat Xhaferi ka lobuar për të shmangur një tjetër bllokim nga Bullgaria.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img
spot_img