Tirana
few clouds
17.5 ° C
17.5 °
17.5 °
52 %
1.5kmh
20 %
Pre
16 °
Sht
16 °
Die
13 °
Hën
16 °
Mar
16 °
E premte, 2 Dhjetor, 2022

Maqedonia merr 26 MASA për t’i bërë ballë krizës, heq TVSH për USHQIMET dhe UL ÇMIMIN E KARBURANTEVE

spot_img

Lajme të ngjashëm

Qeveria e Maqedonisë së Veritut ka miratuar një paketë me 26 masa për t’i bërë ballë krizës ekonomike të shkaktuar nga pushtimi rus i Ukrainës.

Kryetari i partisë Alternativa, Afrim Gashi njofton se mes vendimeve të miratuara është heqja e TVSH-së për disa ushqime si buka, mielli, sheqeri, qumështi, vaji, vezët dhe orizi.

Gjithashtu qeveria maqedonase ka vendosur të ndërhyjë për të ulur çmimin e naftës dhe benzinës.

“Si rezultat i angazhimit të qeverisë, ku bën pjesë edhe Alternativa, sot u shënuan këto rezultate:

produktet themelore ushqimore, si buka, mielli, sheqeri, qumështi, vaji, vezët dhe orizi do të shiten pa TVSH

e ulëm çmimin e benzinës për 11.5 denarë

e ulëm çmimin e dizelit për 10 denarë

miratuam pako me 26 masa që kanë për qëllim ta zbusin krizën ekonomike

Vazhdojmë ta bëjmë dallimin!

AlternAtivA në shërbim të qytetarëve”, bën me dije Gashi.

Më shumë
spot_img
spot_img