Tirana
clear sky
4.5 ° C
4.5 °
4.5 °
28 %
2.1kmh
0 %
Mër
7 °
Enj
8 °
Pre
10 °
Sht
8 °
Die
9 °
E mërkurë, 26 Janar, 2022

Maqedonia hap kufijtë me shtetet fqinje, kalimi pa testin Covid nga 12 tetori

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Maqedonia e Veriut ka miratuar propozimin e Komisionit për Sëmundje Infektive për hapjen e kufijve me shtetet e rajonit, pa testin PCR.

Vendimi do të hyjë në fuqi më 12 tetor dhe përfshinë Kosovë, Shqipërinë, Serbinë dhe Malin e Zi.

Testi PCR për koronavirusin analizon kampionin e marrë nga hunda ose fyti dhe tregon nëse virusi është prezent.

“Bazuar në të dhënat momentale, nuk ka rrezik për hapjen e kufijve. Në Bashkimin Evropian, lëvizja e qytetarëve bëhet pa testin PCR”, thuhej në njoftimin e Ministrisë së Shëndetësisë të Maqedonisë.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img