‘Maqedonia e Veriut’, SHBA: Nënshkrimi i marrëveshjes i hap rrugën hyrjes së vendit në NATO dhe BE

Publikuar tek: bota, më 21:35 12-01-2019 ‘Maqedonia e Veriut’, SHBA: Nënshkrimi i marrëveshjes i hap rrugën hyrjes së vendit në NATO dhe BE Sekretari Mike Pompeo

Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo pëshëndeti miratimin nga Parlamenti i Maqedonisë të amendamenteve kushtetuese të nevojshme për ratifikimin e Marrëveshjes së Prespës me Greqinë.

“Udhëheqësit e Maqedonisë demonstruan largpamësi, kurajo dhe vendosmëri në përpjekjet për një zgjidhje të mosmarrëveshjes për emrin, që do t’i hapë tani rrugën Maqedonisë që të zërë vendin që i takon në NATO dhe Bashkimin Evropian si Republika e Maqedonisë së Veriut”, shkruan sekretari Pompeo në një deklaratë të shtunën.

Ai shton se Shtetet e Bashkuara e shohin këtë hap si një “shans historik për të çuar përpara stabilitetin, sigurinë, dhe mirëqenien në gjithë rajonin".

Që ndryshimet e miratuara nga Maqedonia të hyjnë në fuqi, duhet që marrëveshja e Prespës të miratohet edhe nga parlamenti grek.

 

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Tërmet i fuqishëm, ja ku ishte epiqendra
U arratis nga Arabia Saudite, adoleshentja mbërrin në Kanada (VIDEO) »
Article Logic
Execution time: 0.011212825775146
array(1) { ["section"]=> string(101) "maqedonia-e-veriut-shba-nenshkrimi-i-marreveshjes-i-hap-rrugen-hyrjes-se-vendit-ne-nato-dhe-be-148550" }