Tirana
clear sky
33.5 ° C
33.5 °
33.5 °
36 %
4.6kmh
0 %
Die
34 °
Hën
38 °
Mar
40 °
Mër
42 °
Enj
42 °
E diel, 25 Korrik, 2021

Maqedonia e Veriut do të nisë vaksinimin e fëmijëve kundër Covid-19

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Mbi 1.200 fëmijë të moshës 12-18 vjeç do të marrin vaksinën anti-Covid në Maqedoninë e Veriut. Sipas Ministrisë së Shëndetësisë ata do të marrin të dyja dozat e vaksinës Pfizer/BioNTech.

Deri tani në Maqedoninë e Veriut janë vaksinuar rreth 450 mijë persona, ku prej tyre 260 mijë kanë marrë të dyja dozat e vaksinës.

Gjatë 24 orëve të fundit në Maqedoninë e Veriut u konstatuan 26 raste të reja me Covid-19 dhe aktualisht raste aktive janë 225.

Kujtojmë se disa ditë më parë në MV u konfirmuan dy raste me mutacionet e reja të koronavirusit. Një person u konstatua me variantin “Gama” dhe një tjetër me “Delta”, mutacion i cili sipas OBSH-së është disa herë më i rrezikshëm dhe ngjitës.

Më shumë

spot_img
spot_img