Tirana
clear sky
24.5 ° C
24.5 °
24.5 °
53 %
1.5kmh
0 %
Enj
23 °
Pre
28 °
Sht
28 °
Die
31 °
Hën
33 °
E enjte, 17 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Manushaqe Shehu, gruaja e parë gjenerale në Shqipëri

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

fe350cf94db8db904ac93fc9cc9e1cf3

Për herë të parë në historinë gati 104-vjeçare të FARSH një grua gradohet gjenerale. Me propozim të ministres së Mbrojtjes Mimi Kodheli, presidenti Bujar Nishani ka dekretuar me gradën gjeneral brigade Manushaqe Shehun. Gjeneralja e parë shqiptare, ka lindur në Peshkopi dhe para pak ditësh ka festuar 51-vjetorin e lindjes. Ajo është titulluar oficere në vitin 1984 dhe është kështu gruaja që komandon mijëra burra të Forcave të Armatosura.

Por sa e vështirë është të jesh edhe gjenerale, edhe grua, edhe nënë? Këto na i rrëfen mes emocionesh vetë zonja gjenerale ndërsa me krenari thotë se është thyer një tabu në ushtrinë shqiptare. (Intervista)

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img