Tirana
overcast clouds
15 ° C
15 °
15 °
88 %
0.5kmh
90 %
Sht
16 °
Die
20 °
Hën
24 °
Mar
24 °
Mër
20 °
E shtunë, 15 Maj, 2021
spot_img

Manastirliu jep lajmin e mirë: Këto dy ditë nis vaksinimi masiv për grupmoshën mbi 60 vjeç

spot_img

Lajme të ngjashëm

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastrirliu inspektoi sot nga afër procesin e vaksinimit në Vlorë, ku tha se në këtë qark janë kryer 26 mijë vaksinime. 

Manastirliu tha se në dy ditët në vijim do të nisë vaksinimi për grupmoshën mbi 60 vjeç dhe duke vijuar më pas me grupat e tjera të riskuara.

“Bëmë një inspektim në qendrën e vaksinimit të Vlorës, ku vijon ende vaksinimi.Për Qarkun e Vlorës janë më shumë se 26 mijë vaksinime të kryera, përfshiotrë të moshuarit, arsimtarë dhe policët.  Vaksinimit po shkon me ritme shumë të shpejta.

Duke filluar nga 2 ditët e ardhshme do të shtrihet vaksinimi masiv në grupmoshën mbi 60 vjeç dhe target grupet e riskuara që janë në target grupet tona. Fasha do të ulet dhe ne kemi si objektiv 500 mijë vaksinime deri në muajin maj. Të hënën presim 7020 doza pfizer dhe pjesën tjetër nga kontrata me distributorin e Sinovac,” u shpreh Manastirliu.

spot_img

Më shumë

spot_img
spot_img