Tirana
scattered clouds
27.5 ° C
27.5 °
27.5 °
44 %
4.1kmh
40 %
Pre
26 °
Sht
28 °
Die
22 °
Hën
26 °
Mar
25 °
E premte, 30 Shtator, 2022

Mali i Zi nënshkruan marrëveshje me Kishën Serbe

spot_img

Lajme të ngjashëm

Është nënshkruar dje marrëveshja themelore ndërmjet Qeverisë së Malit të Zi dhe Kishës Ortodokse Serbe.

Marrëveshja u nënshkrua në ora 10:00 në Podgoricë pa asnjë njoftim paraprak dhe pa praninë e gazetarëve. Marrëveshja u nënshkrua nga kryeministri malazez Dritan Abazoviç dhe patriarku i PSC-së Porfirije. Marrëveshje e cila parasheh rregullimin e marrëdhënieve në mes të Malit të Zi dhe Kishës Ortodokse Serbe me bazë në Beograd.

Disa dhjetëra qytetarë po protestojnë pranë Villa Goricës kundër nënshkrimit të kontratës bazë, pasi shprehen se janë kundër kësaj marrëveshje.

Më shumë


spot_img
spot_img
spot_img