Tirana
broken clouds
21.3 ° C
21.3 °
21.3 °
74 %
1.3kmh
54 %
Sht
29 °
Die
29 °
Hën
28 °
Mar
27 °
Mër
25 °
E shtunë, 18 Shtator, 2021
spot_img

“Makth i zjarrtë” në Greqi, po digjen shtëpi e makina, tokë e kafshë të gjalla, po shpërthejnë shtyllat e tensionit

spot_img

Lajme të ngjashëm

Një zjarr i madh shpërtheu në Varybobi të Greqisë mesditën e sotme. Pamjet nga zjarri janë befasuese. Forcat e forta të Brigadës së Zjarrit po veprojnë ndërsa shumë shtëpi po digjen.

Shtëpitë në Varybobi janë përfshirë nga flakët , pasi zjarri që ka ndezur që nga mesdita ka arritur në sheshin e vendbanimeve.  

Zjarri është duke vazhduar dhe ka pasur raportime për shpërthime në shtylla të tensionit të lartë. Ekzistojnë tre shpërthime kryesore: Një seksion i madh në Ano Varybobi, një pranë klubeve të kuajve dhe një pranë Rrugës Kombëtare, në vendbanimin Adames. 

Deri më tani, zona e Ano Varybombi, një kamp, ​​vendbanimi Adames dhe Thrakomakedones janë evakuuar. Forcat janë shtuar. Në vendngjarje po operojnë 350 zjarrfikës, me 10 grupe këmbësorë, 70 automjete, METPE, 5 helikopterë dhe 5 avionë.

Guvernatori i Atikës, George Patoulis, e karakterizon  ndryshimin e vazhdueshëm të drejtimit të erës si veçanërisht shqetësues . 

Ai gjithashtu tha se ka shpërthime të vogla dhe të vazhdueshme po ndodhin duke krijuar zjarre të vegjël, të cilët në kombinim me nxehtësinë e vazhdueshme dhe materialin e ndezshëm e bëjnë punën e shuarjes së zjarrit shumë të vështirë. 

Lexo edhe:

Nuk ka lajme të lidhura për këtë lajm

Më shumë

spot_img