Tirana
clear sky
8.5 ° C
8.5 °
8.5 °
46 %
6.2kmh
0 %
Mar
7 °
Mër
10 °
Enj
13 °
Pre
14 °
Sht
10 °
E martë, 30 Nëntor, 2021
spot_img

Majko: Vota e diasporës të menaxhohet nga një postë ndërkombëtare, jo shqiptare!

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

6c33b81b8b1cd64d4c04e3481ed54444

Ministri i Diasporës, Pandeli Majko tha se në Kodin e ri Zgjedhor do të shkruhet qartë e drejta e emigrantëve për të votuar.

Majko tha në Report tv se vota e tyre do të bëhet me postë, por jo nga ajo shqiptare, por nga një e huaj që është e specializuar për menaxhimin e situatave të tilla në mënyrë që të mos ketë baltosje të procesit.

“Një gjë e sigurt është që në kodin e ri zgjedhor do të shkruhet qartazi e drejta e tyre për të votuar dhe do të jetë e shkruan në kushtetutë. Do të votojnë me postë dhe këtë të mos e bënte posta shqiptare por një postë ndërkombëtare që kanë eksperiencë në menaxhimin e  situatave të tilla dhe nuk lënë që emri i tyre të baltoset në Shqipëri, regjistrimi ka nisur dhe është një ligj i veçantë për të. Vota e emigrantëve do të llogaritet në qarkun e Tiranës”, tha Majko.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img