Tirana
clear sky
-1.5 ° C
-1.5 °
-1.5 °
55 %
1kmh
0 %
Enj
7 °
Pre
10 °
Sht
10 °
Die
9 °
Hën
5 °
E enjte, 9 Shkurt, 2023

Magdalena Andersson, kryeministrja e parë femër e Suedisë

spot_img

Lajme të ngjashëm

Parlamenti suedez ka votuar sot në favor të Magdalena Andersson për postin e kryeministrit, e para femër në këtë post.

54-vjeçarja fitoi me një rezultat tepër të ngushtë. Andersson ka mbajtur më herët postin e Ministres së Financave, ndërsa më herët këtë muaj u bë kryetare e Social Demokratëve.

Në fillim të kësaj jave, ajo arriti një marrëveshje me Partinë e Majtë, për rritjen e pensioneve, në këmbim të mbështetjes së tyre për ta votuar si kryeministre.

Andersson u zgjodh me 117 vota pro, 174 kundër dhe 57 abstenime. Në sistemin parlamentar të Suedisë, mbështetja e shumicës nuk kërkohet për t’u zgjedhur kryeministër, por një kandidat duhet të mos ketë një shumicë absolute ose më pak se 175 deputetë kundër tyre.

Më shumë


spot_img

spot_img