Tirana
broken clouds
17.5 ° C
17.5 °
17.5 °
55 %
3.6kmh
75 %
Sht
18 °
Die
19 °
Hën
15 °
Mar
12 °
Mër
12 °
E shtunë, 25 Mars, 2023

“Made in Albania”, kryeministri Rama jep lajmin: Mbi 40 produkte shqiptare do të certifikohen shumë shpejt

Lajme të ngjashëm

Kryeministri Edi Rama këtë të dielë e ka nisur me me prodhuesit e ekselencës tradicionale, që tashmë i kanë produktet të mbrojtura e të certifikuara, si vlerë e shtuar e markës “Made in Albania”.

“MIRËMËNGJES 😊 dhe me prodhuesit e ekselencës tradicionale, që tashmë i kanë produktet të mbrojtura e të certifikuara, si vlerë e shtuar e markës “Made in Albania”,  ju uroj një të diel të mbarë🙏” shkruan Rama në postimin e tij.

Puna për regjistrimin dhe mbrojtjen e produkteve bujqësor dhe ushqimore ka filluar vite më parë, por miratimi i ligjit dhe akteve nënligjore për skemat e cilësisë së produkteve bujqësore dhe ushqimore i hapën rrugë njohjes dhe certifikimit të tyre me tre sisteme krysore të përafruara me BE-në si treguesi gjeografik, emërtimi i origjinës dhe  specialiteti tradicional i garantuar.

Deri më sot është bërë identifikimi i mbi 40 produkteve që kanë potencialin për t’u certifikuar shumë shpejt.

Më shumë