Tirana
overcast clouds
7.5 ° C
7.5 °
7.5 °
87 %
1.5kmh
100 %
Pre
7 °
Sht
5 °
Die
5 °
Hën
4 °
Mar
1 °
E premte, 21 Janar, 2022

Macron thirrje SHBA dhe BE: Dërgoni URGJENTISHT vaksina në Afrikë

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

b0630d8990c761d8132e80eb667504b4

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron u ka kërkuar sot Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe Bashkimit Europian që të japin deri në 5% të furnizimeve të tyre aktuale të vaksinave COVID-19 për vendet në zhvillim në Afrikë.

Macron tha se shpërndarja e tanishme e pabarabartë e dozave shënoi një “përshpejtim të paparë të pabarazisë globale”. Sipas tij, kur ekziston një vaksinë për të zvogëluar shanset që një grua ose një burrë të mund të mbijetojë është e paparanueshme që mos t’i ofrohet kjo mundësi.

Gjithashtu, Macron tha se vendet e pasura, si Mbretëria e Bashkuar dhe Kanada, kanë urdhëruar doza të mjaftueshme për të vaksinuar popullatat e tyre më shumë se një herë, ndërsa shumë kombe afrikane dhe amerikano-latine nuk kanë stoqe të mjaftueshme për të shfajësuar të gjithë qytetarët e tyre qoftë edhe një herë.

Macron tha se ky çekuilibër mund të nxisë një “luftë ndikimi mbi vaksinat”, kur në të vërtet lufta duhet të jetë për shëndetin publik.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img