Hapësire reklamuese

Bota

Macron kundër Netanyahu: Shkatërrimi total i Hamasit do të çojë në luftë 10-vjeçare

Shkruar nga Newsbomb
Macron kundër Netanyahu: Shkatërrimi total i Hamasit do të

Presidenti francez Emmanuel Macron shprehu shqetësimin e tij të thellë për situatën në Rripin e Gazës sot nga Dubai, ku po mbahet samiti i klimës COP28.

Macron i sugjeroi kryeministrit të Izraelit Benjamin Netanyahu, se lufta kundër terrorizmit nuk është bombardim sistematik dhe i përhershëm.

Duke folur në një konferencë shtypi në periferi të samitit, Macron argumentoi se nevojitet më shumë përpjekje për të arritur një armëpushim të qëndrueshëm dhe lirimin e të gjithë pengjeve.

Ai është shprehur kundër Netanyahu, duke thënë se "shkatërrimi total i Hamasit" do të çojë në "dhjetë vjet" luftë .

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese