Tirana
clear sky
19.5 ° C
19.5 °
19.5 °
73 %
0.5kmh
0 %
Hën
19 °
Mar
27 °
Mër
27 °
Enj
26 °
Pre
25 °
E hënë, 16 Maj, 2022
spot_img

Macron i “shuan” shpresat Ukrainës: Ndoshta do të duhen dekada që të anëtarësohet në BE

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Presidenti francez Emmanuel Macron ka “shuar” shpresat për Ukrainën, duke thënë se ndoshta do të duhen “disa dekada” që Ukraina të konfirmohet, si anëtare e Bashkimit Evropian.

Por ai shton se Ukraina është “tashmë një anëtare” e familjes evropiane për shkak të “luftës” dhe “guximit” që po tregon.

Macron gjithashtu i thotë Parlamentit Evropian në Strasburg se shpreson që BE-ja të ecë “me shpejtësi” përpara në pranimin e Ukrainës.

Kujtojmë se Ukraina ka plotësuar pyetësorin e dytë, si pjesë e procesit të aplikimit për anëtarësim në BE.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
RingRing
spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img