Tirana
clear sky
8.5 ° C
8.5 °
8.5 °
15 %
3.1kmh
0 %
Mër
7 °
Enj
7 °
Pre
10 °
Sht
10 °
Die
10 °
E mërkurë, 8 Shkurt, 2023

Macron dhe Biden të gatshëm të diskutojnë me Putin, vetëm nëse ai pranon menjëherë të ndalojë luftën në Ukrainë

spot_img

Lajme të ngjashëm

Presidenti i SHBA Joe Biden dhe  presidenti francez Emmanuel Macron të enjten demonstruan një front të bashkuar në adresimin e luftës së vazhdueshme në Ukrainë, por ofruan përgjigje të ndryshme mbi gatishmërinë e tyre për të folur me presidentin rus Vladimir Putin.

Mediat amerikane shkruajnë se dy liderët kanë kaluar pjesën më të madhe të takimit të tyre duke diskutuar pushtimin.

Biden u tha gazetarëve gjatë një konference të përbashkët për shtyp në Shtëpinë e Bardhë me Macron se ai “nuk ka plane të menjëhershme” për të kontaktuar Putinin, por shtoi se ai është i përgatitur të flasë me udhëheqësin rus nëse ai po kërkon një mënyrë për t’i dhënë fund menjëherë  luftës në Ukrainë.

“Dhe kështu pyetja është … si e nxjerr ai veten nga rrethanat në? Unë jam i përgatitur, nëse ai është i gatshëm të flas, për të gjetur se çfarë është i gatshëm të bëjë, por do ta bëj vetëm në konsultim me aleatët e mi në NATO. Unë nuk do ta bëj vetë”, është shprehur presidenti i SHBA.

Ndërkohë, Macron tha se sapo Ukraina të vendosë kushtet për një marrëveshje paqeje, ai është i gatshëm të flasë me Putinin. Udhëheqësi francez i tha ABC “Good Morning America” ​​më herët të enjten se ai synon të flasë me presidentin rus në ditët në vijim.

Mbështetja e fortë e SHBA-së, tha gjithashtu Macron, “është shumë e rëndësishme, jo vetëm për ukrainasit … por për stabilitetin e botës sonë sot. Sepse nëse mendojmë se mund ta braktisim vendin dhe të braktisim respektimin e plotë të këtyre parimeve, do të thotë se nuk ka stabilitet të mundshëm në këtë botë”, duke premtuar rritjen e mbështetjes ushtarake, ekonomike dhe humanitare të Francës.

Më shumë


spot_img

spot_img