Tirana
clear sky
21.5 ° C
21.5 °
21.5 °
35 %
6.2kmh
0 %
Hën
19 °
Mar
26 °
Mër
27 °
Enj
27 °
Pre
28 °
E hënë, 14 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

“Lyli dënon me vdekje punëtorët”, Braçe “zbërthen” planin ekonomik të PD: Oligarkëve dopio favor, punëtorëve do u tatojë edhe pagën minimale

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

35233a0ccb4cc5a2c15eb501025c480c

Zv.kryeministri Erion Braçe me anë të një postimi në rrjetet sociale ka komentuar planin ekonomik të prezantuar nga Partia Demokratike.

Ai thotë se me këtë plan kryedemokrati Bahsa “dënon me vdekje punëtorët”, pasi kërkon t’u tatojë edhe rrogën minimale, ndërsa për oligarkët do të ketë ulje të taksave, duke bërë që fitimet etyre të shtohen.

Braçe shprehet se gropa qëdo të lërë në buxhet plani ekonomik i PD është 100 milionë dollarë, duke bërë që punëtorët të punojnë gjithë jetën e tyre për oligarkët dhe jo për vete.

Postimi i plotë:

LYLI DENON ME VDEKJE PUNETORET

E DJESHEM, TE SOTEM, TE NESERM!

TE PERJETSHEM OLIGARKET!

SIGURIMET SHOQERORE 18%, sjellin

22 MILIARDE LEKE ME PAK NE PENSIONE,

220 MILIONE DOLLARE!

22 MILIARDE LEKE FAVOR FISKAL;

20.3 MILIARDE LEKE TE OKIGARKEVE,

1.7 MILIARDE LEKE PUNETOREVE!

20.3 MILIARDE LEKE OSE

200 MILION DOLLARE TEK FITIMET E

OLIGARKEVE!

Lyli Basha thote se DO ULE TATIMIN E OLIGARKEVE nga 15% ne 9%;

Pra, OLIGARKEVE DOPIO FAVOR:

JU SHTON FITIMET DHE I TATON ME PAK!

Punetoreve asgje, madje madje,

DO U TATOJ DHE PAGEN MINIMALE!

Lyli Basha thote se do punesoj 110 mije punetore te rinj ne 4 vite.

Por edhe sikur te punesoj 110 mije ne nje vit e ti paguaj me 50.000 leke, jo 36.000,

GROPA NE PENSIONE mbetet 10 MILIARDE LEKE OSE 100 MILIONE DOLLARE!

Skema e Lylit denon me vdekje punetoret e djeshem, te sotem, te neserm.

PUNETORI KURRE NUK DO PUNOJ EDHE PER VETE, POR VETEM PER OLIGARKET!

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img