Tirana
clear sky
22.5 ° C
22.5 °
22.5 °
68 %
1.5kmh
0 %
Pre
39 °
Sht
39 °
Die
40 °
Hën
39 °
Mar
31 °
E premte, 30 Korrik, 2021

Lumi Osum del nga shtrati në Urën Vajgurore, 15 ha tokë nën ujë

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

27cff0ffd1901bb570598043b7164de2

Moti i keq dhe me reshjet e dendura të shiut, që kanë përfshirë sot Shqipërinë, ka shkaktuar probleme në qarkun e Beratit.  

Nga shiu i orëve të fundit kanë bërë që lumi Osum të dalë nga shtrati në zonën fushore të fshatit Veterrik në Urë-Vajgurore.

Sipas njoftimeve rreth 15 ha tokë bujqësore të mbjella me jonxhë, ullinj dhe grurë në fshatin Vërrnik janë nën ujë.

Ndërkohë, që në qarkun e Beratit nuk ka asnjë objekt banimi me prezencë uji, reshjet e shiut kanë pushuar prej rreth 3-orësh.

Rrugët janë të kalueshme dhe furnizimi me ujë dhe energji elektrike është normal.

Niveli i lumit Osum është aktualisht 3.1 metra, teksa shkarkimet nga HEC-i i Banje 90 m3/ sek. Hidrovori i Konisbaltës është në gatishmëri.

Më shumë

spot_img
spot_img