Tirana
mist
3.5 ° C
3.5 °
3.5 °
87 %
1.5kmh
15 %
Mar
10 °
Mër
10 °
Enj
10 °
Pre
8 °
Sht
1 °
E martë, 18 Janar, 2022
spot_img

Lumi del nga shtrati, Erion Braçe thirrje banorëve: Largohuni me mjete e bagëti, përbën rrezik!

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Ish-zëvëndëskryeministri Erion Braçe ka ngritur shqetësimin, duke njoftuar se lumi Shkumbin ka dalë nga shtrati në zonën e Çermës së Sipërme, duke rrezikuar jetën e banorëve.

Ai iu bën thirrje banorëve që të largohen pasi qëndrimi aty përbën rrezik për ta, si dhe të largojnë bagëtinë. Më tej Braçe i bën thirrje qeverisë që të marrë masa, duke ngritur argjinatura mbrojtëse para se të jetë vonë.

Postimi i plotë i Erion Braçes:

A DONI ME PER NDRYSHIMET KLIMATIKE?

URDHERONI:

#LUMI SHKUMBIN PO DEL NGA SHTRATI NE CERME TE SIPERME DHE NE TE GJITHA CERMAT BUZE TIJ!

Te shtune, #LUMISHKUMBIN ishte 5 metra poshte, ne shtrat;

E hene, tani, #LUMISHKUMBIN po del nga shtrati!

Gjithcka prej prurjeve te medha te tij ne pjesen e siperme, Librazh, Elbasan.

Dy gjera kam;

E para per banoret: Largohuni ju dhe cdo mjet, gjithashtu bageti nga toka prej buzes se lumit deri ne argjinature; QENDRIMI PERBEN RREZIK!

E dyta, per Qeverine;

Duhet te pergjigjemi sot me masa efektive ndaj ndryshimeve te klimes, vecanerisht ne mbrojtje lumore, argjinatura, lene pergjysem apo demtuar gjate kohes; ARGJINATURA NGA SULZOTAJ DERI NE KULAR ESHTE NE RREZIK!

Halli nisi sot dhe do jete alarm permanent per 6 muajt ne vijim!

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img