Tirana
clear sky
5.5 ° C
5.5 °
5.5 °
87 %
1.5kmh
0 %
Enj
22 °
Pre
22 °
Sht
22 °
Die
20 °
Hën
17 °
E enjte, 28 Tetor, 2021
spot_img

Lumi Bistricë del nga shtrati, bllokohet aksi Sarandë-Gjirokastër; rrëshqitjet e dheut rrezikojnë shoferët

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

b6c6abe0439f276ac84edb6bbd777803

Reshjet e dendura të shiut kanë sjellë disa problematika në zona të ndryshme. Aksi rrugor Sarandë- Gjirokastër është bllokuar për shkak të motit të keq.

finiq4.jpg

Për shkak të reshjeve të dendura, lumi Bistricë ka dalë nga shtrati duke shkaktuar vështirësi në lëvizjen e makinave në këtë aks si dhe ka shkaktuar probleme serioze tek fushat poshtë fshatit Metoq.

finiq5.jpg

Rrëshqitja e dherave ka bllokuar aksin në afërsi të Bistricës, drejt Qafë Muzinës. Bllokimi i rrugës ka shkaktuar radhë kilometrike mjetesh nga të dyja anët dhe pritet ndërhyrja e mjeteve të rënda për hapjen e aksit.

finiq7.jpg

Bashkia e Finiqit, në një njoftim për mediat dha detaje lidhur me situatën:

“Probleme nga moti i keq, me shira të rrëmbyer me përmbytje e madje edhe përmbytje të banesave pati  sot në disa fshatra të bashkisë Finiq. Në fshatin Jermë pati rrëshqitje të rrugës. Tek ura e madhe në fshatin Caush dhe Krabe lumi i Bistricës doli nga shtrati, duke krijuar probleme për banorët dhe mjetet e kësaj zone. Fshatrat Finiq, Clirim, u përmbytën nga kanali KK3.Përmbytje ka edhe në zonën industriale në Vrion”.

bc09251d-976d-46f2-a0ae-e339a9139832.jpg

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img