Tirana
clear sky
9.5 ° C
9.5 °
9.5 °
81 %
2.1kmh
0 %
Mar
23 °
Mër
23 °
Enj
23 °
Pre
26 °
Sht
24 °
E martë, 4 Tetor, 2022

Lulzim Basha shkarkohet sot, zbardhet PLANI: Një bord me 27 persona do drejtojë PD! Mbështetës të “Foltores” së Sali Berishës

spot_img

Lajme të ngjashëm

Newsbomb.al mëson planin që do të vihet në funksion sot në Kuvendin Kombëtar të PD, të thirrur nga ish-kryeministri Sali Berisha, për drejtimin e Partisë Demokratike të Shqipërisë. Kryetari aktual Lulzim Basha do të shkarkohet sot, me votën e delegatëve të pranishëm.

Deputeti Oerd Bylykbashi, ka prezantuar para delegatëve dhe simpatizantëve të PD të pranishëm ndryshimete reja në statut. Një surprizë në këtë Kuvend të jashtëzakonshëm është ndryshimi i logos së Partisë Demokratike dhe vula e saj. Do të vendoset që të riktehet logo e vjetër e PD, ajo e përdorur në vitin 1990.

Kur delegatët të votojnë me shumicë votash ndryshimet në statut, do të hidhet në votim shkarkimi i Lulzim Bashës, shkruan neësbomb.al.

Pas hyrjes në fuqi të këtij Statutit dhe deri në përfundim të konstituimit të organeve të reja, parashikohet ngritja e një Komisioni të Përkohshëm të Rithemelimit që merr drejtimin e ekzekutiv të PD-së. Pra, do të ngrihet një bord ekzekutiv me në përbërje 27 persona që do të drejtojnë në mënyrë kolegjiale partinë më të madhe opozitare në vend.

Periudha tranzitore nuk duhet të jetë më shumë se 4 muaj.

Ajo që bie në sy në këtë vendim që është parashikuar dhe do të votohet nga delegatët, është se personat që do të drejtojnë Partinë Demokratike deri në ngritjen e të gjithë organeve të reja, do të jenë deputetë dhe ish-deputetë besnikë të Sali Berishës, shkruan newsbomb.al. Zyrtarë të lartë të PD të cilët kanë mbështetur “Foltoren.

Më shumë


spot_img
spot_img

spot_img