Tirana
light rain
21.5 ° C
21.5 °
21.5 °
83 %
1kmh
75 %
Die
26 °
Hën
30 °
Mar
33 °
Mër
34 °
Enj
29 °
E shtunë, 13 Gusht, 2022
spot_img

Lukashenko akuza: Ukraina u përpoq të godiste objektet ushtarake në territorin tonë

spot_img

Lajme të ngjashëm

Presidenti i Bjellorusisë Alexander Lukashenko ka hedhur akuza, pa dhënë prova, se Ukraina u përpoq të godiste objektet ushtarake në territorin bjellorus në fillim të kësaj jave.

Alexander Lukashenko tha se forcat e armatosura ukrainase u përpoqën të sulmonin objektet në Bjellorusi tre ditë më parë, por se raketat u kapën. Ai pretendoi se Ukraina po përpiqej të provokonte Bjellorusinë dhe se vendi i tij nuk planifikon të ndërhyjë në konflikt.

albsig

Kujtojmë që Bjellorusia është një aleate e ngushtë e Rusisë dhe që ka mbështetur luftën, duke lejuar Moskën të përdorë territorin për të zhvilluar luftën e saj kundër Ukrainës. Vladimir Putin kohët e fundit u zotua të dërgojë raketa me aftësi bërthamore në Bjellorusi në “muajt e ardhshëm” dhe ofroi të sigurojë avionë luftarakë të përmirësuar.

Javën e kaluar, Ukraina tha se raketat nga Bjellorusia goditën një rajon kufitar në territorin e saj.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img