Hapësire reklamuese

Bota

Luftime të ashpra priten, Izraeli ka nisur operacion tokësor në veri

Shkruar nga Newsbomb
Luftime të ashpra priten, Izraeli ka nisur operacion tokësor në

Forcat tokësore izraelite po po përparojnë drejt jugut të Gazës, pas tre ditësh bombardimesh të forta. Sipas mediave të huaja referuar raporteve fillestare nga radioja e ushtrisë izraelite është konfirmuar se Izraeli ka nisur një operacion tokësor në veri të Khan Younis.

Kreu i Forcave të Mbrojtjes të Izraelit (IDF) më herët tha se forcat izraelite po luftojnë fort në Gazën jugore. Ndërsa, gjenerali Herzi Halevi teksa ishte duke folur me  rezervistët nga divizioni i Gazës për objektivat ushtarake dhe vrasjen e komandantëve të Hamasit nga forcat e mbrojtjes izraelite.

Që nga përfundimi i armëpushimit një javor, Izraeli ka rifilluar bombardimet në shkallë të gjerë në Gaza, të cilën banorët e Khan Younis e kanë përshkruar si valën më të rëndë të sulmeve deri më tani. Armëpushimi prej shtatë ditësh bëri që Hamasi të lironte 110 pengje që mbaheshin në Gaza në këmbim të lirimit të 240 palestinezëve nga burgjet izraelite.

Të dielën në mëngjes, ushtria izraelite lëshoi ​​urdhra evakuimi për disa rrethe të Khan Younis, duke u kërkuar njerëzve që të largoheshin menjëherë. Autoritetet izraelite besojnë se anëtarët e udhëheqjes së Hamasit fshihen në qytet, ku qindra mijëra njerëz janë strehuar pasi u larguan nga luftimet në veri në fazat e hershme të luftës.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese