Tirana
clear sky
31.5 ° C
31.5 °
31.5 °
45 %
3.6kmh
0 %
Die
31 °
Hën
34 °
Mar
35 °
Mër
36 °
Enj
38 °
E diel, 20 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Luftë me Iranin? Trump: Shpresoj që SHBA mos të përfshihet

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

cdf690af0b59328431716a22f8a609a3

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump tha se shpreson që SHBA-ja të mos përfshihet në luftë me Iranin. Presidenti Trump i bëri këto komente para takimit me presidentin e Zvicrës, Ueli Maurer.

 

Zvicra, një vend neutral, ka qenë historikisht një ndërlidhëse midis Shteteve të Bashkuara dhe Iranit, të cilat nuk kanë marrëdhënie diplomatike.

I pyetur nga gazetarët nëse Uashingtoni do të fillojë një luftë me Iranin, presidenti Trump tha se “shpreson që kjo të mos ndodhë”.

Tensionet mes dy vendeve janë përshkallëzuar ditët e fundit duke ngritur shqetësimet për një konflikt të mundshëm, shkruan Rel transmeton Newsbomb.al. 

Shtetet e Bashkuara larguan stafin diplomatik nga ambasada e saj në Irak pas sulmeve të fundjavës në katër depozita nafte në Gjirin Persik.

Gazeta Washington Post, duke cituar zyrtarë të paidentifikuar të SHBA-së, raportoi se Trump preferoi një rrugë diplomatike me Iranin dhe bisedime të drejtpërdrejta me udhëheqësit e saj, por disa nga këshilltarët e tij po i japin shtysë një lufte mes dy vendeve.

Kryesuesja e Dhomës së Përfaqësuesve, Nancy Pelosi, të enjten përshëndeti atë që e quajti mungesë “oreksi” të Trumpit për konflikt ushtarak me Teheranin.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img