Tirana
clear sky
10.5 ° C
10.5 °
10.5 °
43 %
8.8kmh
0 %
Mar
11 °
Mër
11 °
Enj
15 °
Pre
17 °
Sht
17 °
E martë, 28 Mars, 2023

Lufta Rusi-Ukrainë, “bota” në një zë dënon veprimet e Vladimir Putin, SHBA e BE paralajmërojnë sanksione të forta

Lajme të ngjashëm

Ajo që po frikësonte botën ndodhi mëngjesin e sotëm kur Rusia sulmoi me raketa Ukrainën.

Në lidhje me këtë kanë reaguar dhe krerët  më të lartë të shteteve që dënojnë veprimet e presidentit rus Vladimir Putin, duke thënë se po shkakton gjakderdhje dhe se ktheu luftën ne Evropë.

Ndërsa në orët në vijim pritet që të ketë sanksione të forta për Rusinë, që do të godasin ekonominë e vendit.

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, duke folur në Bruksel, dënon veprimet e Vladimir Putinin për kthimin e luftës në Evropë.

Ajo njofton se një sërë sanksionesh do të propozohet më vonë në një përpjekje për të dobësuar bazën ekonomike të Rusisë dhe”kapacitetin e saj për t’u modernizuar

Ursula von der Leyen

Forcat ruse pushtuan Ukrainën, një vend i lirë dhe sovran. Ne e dënojmë këtë sulm barbar dhe argumentet cinike të përdorura për ta justifikuar atë. Më vonë sot do të paraqesim një paketë sanksionesh masive, të synuara. Sanksionet do të synojnë sektorët strategjikë të ekonomisë ruse. Ne do të ngrijmë asetet ruse në BE dhe do të ndalojmë aksesin e bankave ruse në tregun tonë financiar. Kjo është krijuar për të marrë një taksë të rëndë në aftësinë e Kremlinit për të financuar luftën.

 Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg

Dënoj fuqishëm sulmin e pamatur dhe të paprovokuar të Rusisë ndaj Ukrainës, i cili vë në rrezik jetë të panumërta civilësh. Edhe një herë, pavarësisht paralajmërimeve tona të përsëritura dhe përpjekjeve të palodhura për t’u angazhuar në diplomaci, Rusia ka zgjedhur rrugën e agresionit kundër një vendi sovran dhe të pavarur.

Kjo është një shkelje e rëndë e ligjit ndërkombëtar dhe një kërcënim serioz për sigurinë euroatlantike. I bëj thirrje Rusisë që të ndërpresë menjëherë veprimet e saj ushtarake dhe të respektojë sovranitetin dhe integritetin territorial të Ukrainës. Aleatët e NATO-s do të takohen për të adresuar pasojat e veprimeve agresive të Rusisë. Ne qëndrojmë me popullin e Ukrainës në këtë kohë të tmerrshme. NATO do të bëjë gjithçka që duhet për të mbrojtur dhe mbrojtur të gjithë aleatët.

Ministri i ri i Jashtëm i Mbretërisë së Bashkuar James Cleverly

Kjo është planifikuar prej kohësh nga Vladimir Putin. Ky është një pushtim dhe është krejtësisht i paprovokuar dhe i pajustifikuar.

Kryeministri italian Mario Draghi

Është e pajustifikuar dhe e pajustifikueshme. Italia -është pranë popullit dhe institucioneve ukrainase në këtë moment dramatik. Ne po punojmë me aleatët evropianë dhe të NATO-s për t’iu përgjigjur menjëherë, me unitet dhe vendosmëri. Operacioni ushtarak rus është një agresion shumë serioz dhe i pajustifikuar, në dëm të Ukrainës, të cilën Italia e dënon ashpër. Një shkelje e ligjit ndërkombëtar. Italia është përkrah popullit ukrainas, së bashku me partnerët e BE-së dhe Atlantikut.

Presidenti i SHBA Joe Biden

Presidenti Zelenskyy më kontaktoi. Unë e dënova këtë sulm të paprovokuar dhe të pajustifikuar nga forcat ushtarake ruse. E informova atë për hapat që po ndërmarrim për të mbledhur dënimin ndërkombëtar, përfshirë sonte në Këshillin e Sigurimit të OKB-së.

Kryeministri i Britanisë së Madhe

Jam i tmerruar nga ngjarjet e tmerrshme në Ukrainë dhe kam folur me Presidentin Zelenskyy për të diskutuar hapat e ardhshëm. Presidenti Putin ka zgjedhur një rrugë gjakderdhjeje dhe shkatërrimi duke nisur këtë sulm të paprovokuar ndaj Ukrainës. Mbretëria e Bashkuar dhe aleatët tanë do të përgjigjen me vendosmëri.

Presidenti francez Emmanuel Macron 

Franca dënon me forcë vendimin e Rusisë për të sulmuar Ukrainën. Rusia duhet të përfundojë menjëherë operacionet e saj ushtarake. Franca qëndron në solidaritet me Ukrainën. Ajo qëndron me ukrainasit dhe po punon me partnerët dhe aleatët e saj për t’i dhënë fund luftës.

Më shumë