Tirana
broken clouds
13.5 ° C
13.5 °
13.5 °
62 %
3.6kmh
75 %
Pre
13 °
Sht
15 °
Die
13 °
Hën
10 °
Mar
9 °
E premte, 3 Dhjetor, 2021
spot_img

Lufta për vaksinën kundër Covid-19, Fauci kundër autorizimit të parakohshëm: Duhet të jemi të sigurt që është efektive

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

03ed744b716509002980a3a9634bf8db

Eksperti më i lartë i qeverisë së SHBA për sëmundjet infektive Dr. Anthony Fauci është shprehur se çdo përpjekje për të autorizuar dhe shpërndarë një vaksinë të koronavirusit para se të dëshmohet se është e sigurt dhe efektive, mund të dëmtojë përpjekjet e zhvillimit të vaksinave të tjera.

Fauci ka thënë për ‘Reuters’ se zyrtarët e Shtëpisë së Bardhë po shqyrtojnë mundësinë e një autorizimi të përdorimit të një vaksine para se të përfundojnë testimet e fazës së fundit.

“Është një rrezik nëse lëshoni para kohe një vaksinë e cila nuk ka kaluar tre fzazt. Për mua  është parësore që të tregohet se vaksina është e sigurt dhe efektive,”tha Fauci.

Kujtojmë që shumë kompani janë në garë për vaksinën kundër Covid-19, por deri më tani më e suksesshme ka rezultuar vaksina e Oksfordit, mbetet për të parë nëse do të jetë e tillë deri në përfundimin e fazës së 3-të.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img