Tirana
scattered clouds
23.5 ° C
23.5 °
23.5 °
53 %
2.1kmh
40 %
Mër
24 °
Enj
24 °
Pre
25 °
Sht
28 °
Die
31 °
E mërkurë, 22 Shtator, 2021
spot_img

“Lufta” për mandatin e Armando Prengës, Kolegji Zgjedhor vendos pas sherrit brenda LSI-së

spot_img

Lajme të ngjashëm

Kolegji Zgjedhor rrëzon kërkesën e Gjok Bunës, i cili pretendonte se mandati i deputetit të Armando Prengës i përkiste atij dhe jo Petrit Gjonit. Ky i fundit u betua në Kuvend pak javë më parë, si deputeti i ri i qarkut të Lezhës në vend të Armando Prengës, i cili dorëzoi mandatin e deputetit.

Gjok Buna, i cili vjen nga radhët e LSI kërkoi shfyqiminin e vendimit që i dha mandatin Petrit Gjonit, edhe ky i LSI, duke bërë një ankesë në Kolegjin Zgjedhor, por ky dikastër e ka rrëzuar ankesën e tij.

Deputeti socialist në Kuvendin e Shqipërisë, Armando Prenga, hoqi dorë nga mandati i deputetit, përmes një letre drejtuar kryetarit të Kuvendit, Ilir Meta. Prenga bëri të ditur se motivi i dorëheqjes nuk janë sulmet e opozitës ndaj tij, por familja.

Më shumë

spot_img