Tirana
scattered clouds
25.5 ° C
25.5 °
25.5 °
50 %
1.5kmh
40 %
Sht
29 °
Die
26 °
Hën
30 °
Mar
31 °
Mër
33 °
E shtunë, 13 Gusht, 2022
spot_img

Lufta në Ukrainë, Zelensky do t’i drejtohet G7 për më shumë ndihmë për Kievin

spot_img

Lajme të ngjashëm

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelenskiy , do t’u bëjë thirrje fuqive botërore që të rrisin mbështetjen e tyre për Ukrainën kur ai të flasë në samitin e G7 ditën e sotme.

Presidenti i SHBA Joe Biden dhe homologët e tij nga Grupi i Shtatë vendeve të pasura demokratike, të mbledhur në Alpet bavareze, kanë theksuar unitetin e tyre përballë agresionit të Rusisë edhe pse pasojat globale përkeqësohen.

albsig

Zelenskiy do të bashkohet me liderët e Shteteve të Bashkuara, Gjermanisë, Britanisë, Francës, Italisë, Japonisë dhe Kanadasë përmes lidhjes video në orën 10:00.

Në fjalimin e tij të përditshëm të dielën vonë, Zelenskiy tha se do bëj thirrje për më shumë armë dhe sisteme të mbrojtjes ajrore që do t’i dërgohen Ukrainës dhe për sanksione të reja kundër Rusisë nga vendet e G7.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img