Tirana
clear sky
20.5 ° C
20.5 °
20.5 °
28 %
2.6kmh
0 %
Mar
23 °
Mër
23 °
Enj
23 °
Pre
26 °
Sht
24 °
E martë, 4 Tetor, 2022

Lufta në Ukrainë, Rusia u premton të burgosurve liri dhe para nëse luftojnë

spot_img

Lajme të ngjashëm

CNN në një shkrim thotë se Rusia po u ofron liri të dënuarve me kushtin që të luftojnë në Ukrainë.

“Kjo skenë po luhet në komunitetet e të dënuarve në të gjithë Rusinë. Me një ushtri të rregullt të dobësuar pas gati gjashtë muajsh të një pushtimi të përgjakshëm të Ukrainës , të ekzekutuar në mënyrë katastrofike dhe të përgjakshme, ka prova në rritje se Kremlini po bën zgjedhje të shëmtuara në luftën e tij të shëmtuar dhe po rekruton të burgosurit rusë për të luftuar”  thuhet në shkrimin e CNN.

Gjatë një hetimi njëmujor, CNN ka folur me të burgosurit e kapur në skemën më të re të rekrutimit të Rusisë, së bashku me të afërmit dhe miqtë e tyre. Aktivistët besojnë se qindra janë afruar në dhjetëra burgje anembanë Rusisë nga vrasësit tek shkelësit e drogës. Disa madje janë marrë nga burgu ku mbahet një amerikan i profilit të lartë i burgosur në Rusi, Paul Ëhelan. Vëllai i tij David tha në një deklaratë në korrik se kishte dëgjuar se dhjetë vullnetarë ishin larguar nga IK17 në Mordovia për në vijën e frontit në Ukrainë.

Ndërkohë dhjetëra mesazhe bisedash mes të afërmve, të rishikuara nga CNN, detajojnë shpërblimet joshëse të ofruara për të luftuar në Ukrainë, ku rreziku i vdekjes është i lartë.

Një i burgosur foli për CNN nga qelia e tij. I burgosur për shumë vite për drogë, foli në kushte anonimiteti duke përdorur një telefon inteligjent kontrabandë për të përshkruar kushtet e ofruara.

“Ata do të pranojnë vrasës, por jo përdhunues, pedofilë, ekstremistë apo terroristë”, tha ai. “Amnisti ose falje për gjashtë muaj. Dikush flet për 100,000 rubla (rreth 1600 euro) në muaj, një tjetër për 200,000. Gjithçka është ndryshe”.

I burgosuri tregoi se 50 të burgosur tashmë ishin përzgjedhur për rekrutim dhe ishin vendosur në karantinë në burg, por ai kishte dëgjuar se 400 kishin aplikuar.

Lidhur me këto CNN thotë se kontaktoi Ministrinë Ruse të Mbrojtjes dhe shërbimin e vuajtjes së dënimit (FSIN) për komente mbi pretendimet se të burgosurit po rekrutohen për të luftuar në Ukrainë, por asnjëri nga këto institucione nuk u përgjigj.

Më shumë


spot_img
spot_img

spot_img