Tirana
broken clouds
13.5 ° C
13.5 °
13.5 °
62 %
1.5kmh
75 %
Mër
13 °
Enj
11 °
Pre
14 °
Sht
15 °
Die
17 °
E mërkurë, 30 Nëntor, 2022

Lufta në Ukrainë, Papa Françesku: Po goditen individët e pambrojtur! Njerëzimi po kërcënohet sërish nga abuzimi për pushtet

spot_img

Lajme të ngjashëm

Papa Françesku ka reaguar sërish për luftën në Ukrainë. Ai tha se njerëzimi po kërcënohet nga abuzimi i pushtetit dhe interesave partiake.

“Edhe një herë njerëzimi kërcënohet nga një abuzim i pushtetit dhe interesave partiake, i cili i dënon njerëzit e pambrojtur të vuajnë të gjitha format e dhunës brutale”, u shpreh ai.

Papa Françesku e shkruan këtë në një mesazh drejtuar Imzot Gintaras Grusas, kryepeshkop i Vilniusit.

Lufta në Ukrainë po vijon në ditën e 23-të. Papa Françesku që prej fillimit të luftës i ka bërë thirrje presidentit rus Vladimir Putinit, për ndalimin e luftës.

Më herët presidenti Vladymyr Zelensky, i dërgoi një ftesë Papa Françëskut që të vizitonte Kieivn, pasi vetëm kështu do të mund të kishte një armëpushim.

Më shumë
spot_img
spot_img