Tirana
scattered clouds
29.5 ° C
29.5 °
29.5 °
48 %
4.1kmh
40 %
Hën
29 °
Mar
33 °
Mër
34 °
Enj
37 °
Pre
40 °
E hënë, 15 Gusht, 2022
spot_img

Lufta në Ukrainë në një fazë të re, rusët po lëvizin forcat në jug

spot_img

Lajme të ngjashëm

Lufta e Rusisë në Ukrainë do të hyjë në një fazë të re, ku shumica e luftimeve do të zhvendosen në një front gati 350 kilometra që shtrihet në jugperëndim nga zonat afër Zaporizhia në Kherson, përgjatë lumit Dnieper.

“Forcat ruse po grumbullohen në Ukrainën jugore ndërsa përgatiten për një sulm të mundshëm”, tha Ministria e Mbrojtjes e Britanisë në Tëitter në përditësimin e saj të përditshëm mbi përparimin e luftës.

albsig

Kolona të mëdha kamionësh ushtarakë rusë, automjete të blinduara dhe armë të tërhequra vazhdojnë të largohen nga rajoni i Donbasit dhe të shkojnë në jugperëndim.

Batalionet e rregullta, që numërojnë midis 800 dhe 1,000 trupa, janë vendosur në Krime dhe janë pothuajse të sigurta se do të përdoren për të mbështetur trupat ruse në rajonin Kherson, sipas konferencës së ministrisë britanike.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img