Tirana
scattered clouds
2.5 ° C
2.5 °
2.5 °
87 %
0kmh
40 %
Mar
10 °
Mër
10 °
Enj
11 °
Pre
12 °
Sht
9 °
E martë, 31 Janar, 2023

Lufta në Ukrainë, Macron siguron Gjeorgjinë dhe Moldavinë: Nuk do t’ju lëmë vetëm në rast agresioni

spot_img

Lajme të ngjashëm

Presidenti i Francës Emanuel Macron sapo ka publikuar një tëitter ku shpreh mbështetjen e Unionit Evropian për dy vende që janë në kufi me BE, Gjeorgjinë dhe Moldavinë.

“Gjeorgjia dhe Moldavia janë vende fqinjë të unionit tonë, ata janë partnerët tanë dhe miq gjithashtu. Presidentëve të tyre, u riafirmova këtë mëngjes vendosmërinë tonë për ti mbështetur ndaj cdo sulmi apo tensioni për destabilizim. Ne do të jemi bashkë në kriza” shkruan Macron që ka pasur biseda telefonike me dy presidentët.

E ndërkohë që telefonatat e liderëve vazhdojnë, forcat ruse vazhdojnë të jenë 30 kilometra larg Kievit. Ndërkohë që Polonia thotë se deri tani 100 mijë ukrainas kanë kaluar kufirin.

Ministria e Shëndetësisë së Ukrainës deri në orën 10.00 të mëngjesit raporton se ka pasur 198 të vrarë nga ukrainasit mes të cilëve 3 fëmijë. 1115 të tjerë janë të plagosur.

Më shumë


spot_img
spot_img