Tirana
scattered clouds
29.5 ° C
29.5 °
29.5 °
48 %
4.1kmh
40 %
Hën
29 °
Mar
33 °
Mër
34 °
Enj
37 °
Pre
40 °
E hënë, 15 Gusht, 2022
spot_img

Lufta në Ukrainë, KËRCËNON ISIS: Momenti i duhur për sulme në Evropë, do marrim hak

spot_img

Lajme të ngjashëm

Grupi i Shtetit Islamik (ISIS) ka ngritur alarmin duke thënë se do të hakmerren për vrasjen e e ish-liderit të tij, duke u bërë thirrje mbështetësve të përfitojnë nga lufta në Ukrainë për të organizuar sulme në Evropë.

“Ne shpallim, duke u mbështetur në Zotin, një fushatë të bekuar për të marrë hak” për vdekjen e Abu Ibrahim al-Qurashi dhe ish-zëdhënësit të grupit, thuhet në një mesazh audio që i atribuohet grupit dhe qarkullon në aplikacionin e mesazheve Telegram.

albsig

Thearabëeekly shkruan se zëdhënësi i ri i grupit, Abu-Omar al-Muhajjir, u bëri thirrje gjithashtu mbështetësve të rifillojnë sulmet në Evropë, duke përfituar nga “mundësia e disponueshme” e “kryqtarëve që luftojnë njëri-tjetrin”, në lidhje me pushtimin rus të Ukrainës.

Abu Ibrahim al-Qurashi humbi jetën në fillim të shkurtit kur shpërtheu një bombë për të shmangur kapjen gjatë një sulmi të SHBA në veriperëndim të Sirisë, thanë Shtëpia e Bardhë dhe zyrtarët e mbrojtjes amerikane.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img