Tirana
clear sky
11.5 ° C
11.5 °
11.5 °
71 %
1kmh
0 %
Mar
23 °
Mër
23 °
Enj
23 °
Pre
26 °
Sht
23 °
E martë, 4 Tetor, 2022

Lufta në Ukrainë, dy anije me misër dhe fara luledielli nisen për në Turqi

spot_img

Lajme të ngjashëm

Dy anije të tjera me grurë dhe drithra u larguan sot nga portet ukrainase në Detin e Zi.

Lajmin e ka bërë me dije Ministria turke e Mbrojtjes, ku thotë se në total, numri i anijeve që kanë lundruar nga vendi është 16.

Fulmar S me flamur të Barbados lundroi nga porti i Chornomorsk duke transportuar 12,000 tonë misër në provincën jugore turke të Alexandretta. Anija e dytë, Thoe, nën flamurin e Ishujve Marshall, lundroi nga i njëjti port me destinacion Raidesto, Turqi, duke transportuar 3000 ton fara luledielli.

Në të njëjtën deklaratë shtohet se një tjetër anije do të lundrojë sot nga Turqia drejt Ukrainës , për të transportuar sasi drithi.

Marrëveshja, e nënshkruar nga Ukraina, Rusia , Turqia dhe OKB-ja në korrik, lejon rifillimin e eksporteve të grurit nga portet ukrainase në Detin e Zi, pasi u pezullua për pesë muaj për shkak të luftës së Rusisë në Ukrainë.

 

Më shumë


spot_img
spot_img

spot_img