Tirana
broken clouds
11.5 ° C
11.5 °
11.5 °
50 %
1.5kmh
75 %
Die
10 °
Hën
12 °
Mar
12 °
Mër
13 °
Enj
16 °
E diel, 27 Nëntor, 2022

Lufta në Ukrainë, bombardimet ruse vrasin gazetarin e New York Times

spot_img

Lajme të ngjashëm

Një gazetar i New York Times u qëllua teksa mbulonte konfliktin Ukrainë-Rusi. Lajmin e ka bërë me dije shefi i policisë Andriy Nebytov.

Ai njofton se ka humbur jetën gazetari i NY, Brent Renaud, ndërsa nga sulmet ruse ka mbetur i plagosur dhe një gazetarë tjetër.

Mediat e huaja shkruajnë se gazetari ishte duke raportuar kur bombardimet ruse i shkaktuan vdekjen.

“Një korrespondent 51-vjeçar i mediave me famë botërore u qëllua sot në Irpen. Një gazetar tjetër është plagosur. Tani po përpiqen ta largojnë viktimën nga zona e luftës,” shkroi shefi i policisë.

“Sigurisht, profesioni i gazetarit është një rrezik, por shtetasi amerikan Brent Renaud e pagoi jetën e tij për përpjekjen për të nxjerrë në pah zgjuarsinë, mizorinë dhe pamëshirshmërinë e agresorit,” shtoi shefi i policisë.

Më shumë
spot_img
spot_img