Hapësire reklamuese

Bota

Lufta në Izrael, OBSH denoncon shkatërrimin e sistemit shëndetësor në Rripin e Gazës

Shkruar nga Newsbomb
Lufta në Izrael, OBSH denoncon shkatërrimin e sistemit

Drejtori i përgjithshëm i Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH) denoncoi “shkatërrimin” e sistemit shëndetësor në Rripin e Gazës , i cili po pëson shkatërrime të mëdha në luftë, dhe përsëriti thirrjen e tij për shpalljen e armëpushimit të menjëhershëm.

"Shkatërrimi i sistemit shëndetësor të Gazës është një tragjedi," tha Tedros Adhanom Ghebreyesus përmes X (ish-Twitter).

OBSH ka kohë që ka dhënë alarmin për gjendjen e sistemit shëndetësor që nga lufta, më e përgjakshme e përjetuar ndonjëherë nga Rripi i Gazës, i shkaktuar nga sulmi, gjithashtu më vdekjeprurës në historinë izraelite, nga militantët e Hamasit në zonat jugore të Izraeli më 7 tetor.

Anëtarët e Brigadave Ezzedine al-Qassam, krahu ushtarak i Hamasit, vranë rreth 1,140 njerëz atë ditë, shumica prej tyre civilë, sipas një numërimi të AFP-së bazuar në deklaratat zyrtare izraelite, dhe morën rreth 250 pengje, më shumë se 120 prej të cilëve. mbeten në robëri në Rripin e Gazës.

Operacionet ushtarake në shkallë të gjerë të nisura nga Izraeli që atëherë, veçanërisht sulmet masive ajrore, kanë marrë jetën e 20,424 njerëzve, shumica prej tyre gra dhe fëmijë, sipas ministrisë së shëndetësisë së Hamasit në Gaza.

Javën e kaluar, OBSH theksoi se nuk ka mbetur asnjë spital në funksion në pjesën veriore të Rripit të Gazës.

Pas misioneve javën e kaluar në dy spitale që pësuan dëme të mëdha në veri - As Shifa, Al Ahli - zyrtarët e OBSH-së përshkruan imazhe "të padurueshme": pacientë të braktisur, madje edhe fëmijë të vegjël, të paaftë për të marrë as kujdes; madje as ushqim dhe ujë.

Shumë spitale, edhe pse teorikisht mbrohen nga ligji ndërkombëtar humanitar, janë goditur vazhdimisht nga bombardimet izraelite në Rripin e Gazës që nga shpërthimi i konfliktit.

Chahal, ushtria izraelite, ankohet se Hamasi ka hapur tunele nëntokësore nën spitale dhe po përdor objektet mjekësore si qendra komandimi në enklavë. Lëvizja islamike palestineze e mohon akuzën.

Që nga 20 dhjetori, OBSH regjistroi 246 sulme kundër objekteve shëndetësore dhe ambulancave në Rripin e Gazës, duke rezultuar në 582 të vdekur dhe 748 të plagosur.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese