Hapësire reklamuese

Bota

Lufta në Gaza, Papa Francesku bën thirrjen e fortë për paqe: Duhet armëpushim

Shkruar nga Newsbomb
Lufta në Gaza, Papa Francesku bën thirrjen e fortë për paqe:

Papa Françesku nuk i ka ndalur thirrjet e tij për paqe në botë.

Sot ai dënoi sulmin e 7 tetorit të Hamasit ndaj Izraelit dhe kërkoi armëpushim në çdo front, duke përfshirë këtu edhe Libanin.

Kreu i Kishës Katolike, bëri thirrje për paqe në fjalimin e tij vjetor para diplomatëve.

Sipas Papa Francesku përgjigja ushtarake e Izraelit shkaktoi një “krizë jashtëzakonisht të rëndë humanitare dhe vuajtje të pakonceptueshme për civilët”.

Papa nënvizoi faktin se spitalet dhe shkollat në Gaza duhet “të marrin të gjithë mbrojtjen e nevojshme”.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese