Hapësire reklamuese

Bota

Lufta në Gaza, kryeministri izraelit zotohet të vazhdojë ofensivën në Rafah

Shkruar nga Newsbomb
Lufta në Gaza, kryeministri izraelit zotohet të vazhdojë
Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu ka këmbëngulur se trupat e tij do të avancojnë në qytetin Rafah të Gazës, duke sfiduar lutjet e jashtme për ta rishqyrtuar. Presidenti francez Emmanuel Macron ishte mes atyre që paralajmëruan Netanyahun, duke i thënë se kostoja njerëzore e operacionit të Izraelit në Gaza ishte "e patolerueshme". Por Netanyahu ka urdhëruar ushtrinë e tij të përgatitet për një sulm tokësor. Rreth 1.4 milionë palestinezë janë strehuar në Rafah, i cili tashmë është nën bombardime. Netanyahu u zotua të vazhdojë me një sulm "të fuqishëm", duke deklaruar se Hamasi, grupi që kontrollon Gazën, duhet të eliminohet nga qyteti jugor, shkruan BBC. "Ne do të luftojmë deri në fitoren e plotë dhe kjo përfshin një aksion të fuqishëm edhe në Rafah pasi të lejojmë popullsinë civile të largohet nga zonat e betejës," tha ai. Presidenti Macron i telefonoi zotit Netanyahu të mërkurën për të thënë se operacionet e Izraelit në Gaza "duhet të pushojnë". Ai shprehu "kundërshtimin e vendosur të Francës ndaj një ofensive izraelite në Rafah, e cila mund të çojë vetëm në një fatkeqësi humanitare të një përmasash të reja". Kryeministrat e Australisë, Kanadasë dhe Zelandës së Re lëshuan një deklaratë të përbashkët duke shprehur "shqetësimin e tyre të madh" se një operacion ushtarak në Rafah do të ishte "katastrofik". “Ne i bëjmë thirrje qeverisë izraelite që të mos ndjekë këtë rrugë”, thuhet në deklaratë, duke shtuar se “ndikimet mbi civilët palestinezë nga një operacion i zgjeruar ushtarak do të ishin shkatërruese”.

Ministrja e Jashtme gjermane Annalena Baerbock, në një vizitë në Izrael, paralajmëroi se njerëzit në Rafah që nuk kanë ku të shkojnë nuk mund "thjesht të zhduken në ajër".

Spanja dhe Republika e Irlandës i kanë kërkuar BE-së, të shqyrtojë "urgjentisht" nëse Izraeli është në përputhje me detyrimet e tij për të drejtat e njeriut në Gaza, sipas një marrëveshjeje që lidh të drejtat me tregtinë.

Ministria e shëndetësisë në territorin palestinez të drejtuar nga Hamasi raporton se të paktën 28,576 njerëz, kryesisht gra dhe fëmijë, janë vrarë si rezultat i ofensivës së Izraelit në Gaza.

Izraeli ndërmori veprime ekstreme pasi persona të armatosur të udhëhequr nga Hamas vranë të paktën 1200 njerëz dhe kapën 253 pengje në një sulm të befasishëm në territorin e tij më 7 tetor 2023.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese