Lufta në Afganistan, Trump anullon marrëveshjen e paqes me talebanët

Publikuar tek: bota, më 06:58 08-09-2019 Lufta në Afganistan, Trump anullon marrëveshjen e paqes me talebanët Dondal Trump, president i SHBA

Presidenti amerikan Donald Trump thotë se ka anuluar një marrëveshje paqeje me talebanët.

Trump përmes një postimi në twitter deklaroi se ishte caktuar të takohej me Presidentin afgan Ashraf Ghani dhe krerët e lartë të talebanëve të dielën.

Por Trump anuloi takimin pasi talebanët pranuan se kanë kryer një sulm të fundit në Kabul që vrau një ushtar amerikan.

Negociatori amerikan Zalmay Khalilzad kishte njoftuar të hënën një marrëveshje paqeje "në parim" me talebanët.

Kjo vjen pas nëntë raundeve bisedimesh midis përfaqësuesve të SHBA dhe talebanëve, të zhvilluara në Doha, kryeqyteti i shtetit të Gjirit të Katarit.

"Fatkeqësisht, për të ndërtuar një ndikim të rremë, talebanët pranuan një sulm në Kabul që vrau një nga ushtarët tanë të mëdhenj," shkroi Trump.

"Unë menjëherë anulova takimin dhe pushova negociatat e paqes", ka shtuar ai.

Si pjesë e marrëveshjes së propozuar, SHBA do të tërhiqte 5.400 trupa nga Afganistani brenda 20 javësh. Sidoqoftë Khalilzad tha që aprovimi përfundimtar mbetet përsëri te zoti Trump.

SHBA aktualisht ka rreth 14,000 trupa në Afganistan.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Guaido rrezikon burgim të përjetshëm (AKUZA)
Rusia në udhëkryq, zgjedhjet lokale vendosin fatin e vendit »
Article Logic
Execution time: 0.011752843856812
array(1) { ["section"]=> string(74) "lufta-ne-afganistan-trump-anullon-marreveshjen-e-paqes-me-talebanet-177688" }