Tirana
clear sky
28.5 ° C
28.5 °
28.5 °
48 %
1kmh
0 %
Mar
28 °
Mër
27 °
Enj
25 °
Pre
26 °
Sht
27 °
E martë, 17 Maj, 2022
spot_img

Lufta në Afganistan/ Amerikanët dhe talibanët nënshkruajnë armëpushimin 1-javor

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Armëpushimi shtatë-ditor midis SHBA-së dhe talebanëve afganë do të fillojë të shtunën e ardhshme.

“Ky është një hap i rëndësishëm drejt paqes”, tha ditën e sotme Sekretari i Shtetit amerikan, Mike Pompeo.

Nëse rezulton e suksesshme, të dyja palët do të nënshkruajnë fazën e parë të një marrëveshjeje që synon t’i japë fund konfiliktit që zgjat prej dy dekadash. Marrëveshja e planifikuar vjen pas më shumë se një viti bisedimesh midis përfaqësuesve të talibanëve të Afganistanit dhe SHBA-ve.

Sipas BBC, Negociatorët talibanë kanë deklaruar se do të krijohet një situatë e përshtatshme sigurie para nënshkrimit të një marrëveshje.

“Ne kemi arritur një mirëkuptim me talibanët për ndalimin e dhunës në të gjithë Afganistanin. Po përgatitemi që nënshkrimi të bëhet më 29 shkurt’’, tha Mike Pompeo gjatë një deklarate.

 

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
RingRing
spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img