Hapësire reklamuese

Bota

Lufta Izrael-Hamas: Lista e ngjarjeve kryesore, dita 68

Shkruar nga Newsbomb
Lufta Izrael-Hamas: Lista e ngjarjeve kryesore, dita 68

Teksa luftimet në Gaza vijojnë, po rritet presioni mbi Izraelin edhe për shkak të rezolute të OKB-së. Nga ana tjetër Biden përmes deklaratave të tij sinjalizon ndarje me qeverinë e Netanyahut.

Zhvillimet e fundit

 • Në një seancë urgjente mbi luftën Izrael-Gaza të martën, Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara votoi me shumicë dërrmuese në favor të një armëpushimi. Shtetet e Bashkuara dhe Izraeli ishin mes 10 votave kundër rezolutës jodetyruese.
 • Bordi i Universitetit të Harvardit ka mbështetur Presidenten Claudine Gay pas thirrjeve për dorëheqjen e saj lidhur me dëshminë e Kongresit të diskutueshëm të Gay në kampusin kundër semitizmit.
 • Raportet e mediave amerikane të martën sugjeruan se Izraeli ka filluar të përmbyt një rrjet tunelesh që thotë se përdoren nga Hamasi me ujë deti.
 • Marka sportive Puma do të ndalojë së sponsorizuari ekipin kombëtar të futbollit të Izraelit në vitin 2024, tha të martën një zëdhënës i kompanisë gjermane. Puma ka qenë në listën e Boycott Divest, Sanctions (BDS) që nga viti 2018 pasi fillimisht nënshkroi një marrëveshje për të sponsorizuar Federatën e Futbollit të Izraelit.

Ndikimi dhe lufta njerëzore

 • Të martën, forcat izraelite hodhën në erë një ndërtesë shkolle të Autoritetit të Ndihmës dhe Punëve të OKB-së në Beit Hanoon në Gazën veriore.
 • Një bastisje ushtarake izraelite në Jenin në Bregun Perëndimor të pushtuar ka vazhduar për 29 orë, që nga fillimi i së mërkurës, sipas Al. Korrespondenti i Jazeera, Charles Stratford.
 • Deri më tani, deri në 100 palestinezë mund të jenë arrestuar në bastisjen në Jenin, ndërsa rreth 30 nga të arrestuarit fillimisht mund të jenë liruar, sipas Shoqatës Palestineze të Burgosurve.
 • Rreth 8,000 njerëz janë të humbur ose të bllokuar nën rrënoja në Gaza, sipas një zyrtari të mbrojtjes civile.
 • Një deklaratë e Human Rights Watch (HRW) të mërkurën i bëri thirrje grupit Houthi të Jemenit që të "lirojë menjëherë" pengjet nga sulmet ndaj anijeve në Deti i Kuq që HRW thotë se nuk ka lidhje me Izraelin.
 • Ushtria izraelite të mërkurën njoftoi se ka vendosur katër anije të reja luftarake në Detin e Kuq pas sulmeve nga grupi i armatosur jemenas.
 • Tetë ushtarë izraelitë janë vrarë gjatë ditës së kaluar, njoftoi të mërkurën zëdhënësi ushtarak Daniel Hagari.
 • Rreth 360,000 raste sëmundjesh janë zbuluar në strehimore të mbushura me njerëz për 1.9 milion njerëz të zhvendosur nga sulmi ushtarak i Izraelit, Zyra e OKB-së për Koordinimi i Çështjeve Humanitare tha në raportin e fundit të situatës të martën.

Diplomacia

 • Në një mbledhje fondesh të martën, Presidenti i SHBA Joe Biden u tha donatorëve se Izraeli rrezikon të humbasë mbështetjen ndërkombëtare për "bombardimin pa dallim" të civilëve në lufta e saj kundër Hamasit në Rripin e Gazës.
 • Drejtori i Përgjithshëm i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Tedros Adhanom Ghebreyesus tha se ai ishte "jashtëzakonisht i shqetësuar për raportet për një bastisje në spitalin Kamal Adwan në Gaza pas disa ditë rrethim” në një postim në X të martën. Tedros bëri thirrje për një armëpushim të menjëhershëm dhe që të gjithë njerëzit brenda spitalit të mbrohen.
 • Në përpjekje për të përshpejtuar dërgesat e ndihmave, kalimi Karem Abu Salem (i quajtur nga Izraeli Kerem Shalom) midis Izraelit dhe Gazës u hap të martën dhe kontrolloi kamionët humanitar përpara se t'i transferonin në enklavë përmes kalimit Rafah, sipas zyrtarëve të Gjysmëhënës së Kuqe palestineze.

 

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese