Hapësire reklamuese

Bota

Lufta Izrael-Hamas: Lista e ngjarjeve kryesore, dita 64

Shkruar nga Newsbomb
Lufta Izrael-Hamas: Lista e ngjarjeve kryesore, dita 64

SHBA ka vendosur veton ndaj një rezolute të Këshillit të Sigurimit të OKB-së për armëpushimin pasi qindra palestinezë janë vrarë në sulmet në Gaza.

Hamasi dënoi fuqishëm veton e SHBA-së duke e konsideruar si 'joetike dhe çnjerëzore'

Zhvillimet më të fundit,  9 dhjetor 2023:

 • Mediat palestineze thanë herët këtë mëngjes se bombardimet nga forcat izraelite rezultuan në "dhjetëra" viktima në veri dhe jug të Gazës.
 • Sulmet izraelite në Rripin e Gazës vranë të paktën 310 palestinezë në një periudhë 24-orëshe, sipas autoriteteve në Gaza.
 • Komiteti Olimpik i Palestinës tha se 64 atletë dhe zyrtarë të lidhur me sportin janë vrarë në Gaza që nga 7 tetori, sipas agjencisë zyrtare të lajmeve Ëafa.
 • Një dron izraelit qëlloi mbi një makinë në Sirinë jugperëndimore, duke vrarë katër persona, sipas mediave shtetërore siriane.
 • Izraeli kreu bastisje në qytetin jugor të Hebronit dhe në Qalqilya, si dhe në Jeriko, Jenin, Salfit dhe Ramallah, sipas burimeve të Al Jazeera dhe medias palestineze.
 • Zyrtarët amerikanë i thanë Reuters se Uashingtoni i kërkoi Kongresit të miratonte shitjen e 45,000 predhave për tanket izraelite Merkava.
 • Palestinezët i bënë homazhe Refaat Alareer , një poet dhe studiues i shquar që kërkoi të tregonte historitë pas titujve të lajmeve në Gaza, i cili u vra nga Izraeli.

Vetoja e OKB-së

 • SHBA vuri veton ndaj një rezolute të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara që bën thirrje për një armëpushim humanitar në Rripin e Gazës.
 • Hamasi dënoi fuqishëm veton e SHBA-së mbi rezolutën e propozuar si “joetike dhe çnjerëzore”.
 • Presidenti i Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së, Dennis Francis tha se do të vazhdojë të punojë për një armëpushim të menjëhershëm humanitar në Gaza.
 • I dërguari i Izraelit në OKB, Gilad Erdan, falënderoi Presidentin e SHBA Joe Biden për "qëndrimin e palëkundur" me Izraelin.

Diplomacia

 • Presidenti i Autoritetit Palestinez Mahmoud Abbas bëri thirrje për përfundimin e menjëhershëm të luftës në Gaza dhe një konferencë ndërkombëtare të paqes për të gjetur një zgjidhje të qëndrueshme politike, duke çuar në krijimin e një shteti palestinez.
 • Ministri i Jashtëm i Arabisë Saudite, Princi Faisal bin Farhan Al Saud i tha Sekretarit Amerikan të Shtetit Antony Blinken se duhet të ndërmerren "hapa urgjent" për të arritur një armëpushim në Gaza dhe për dërgimin e ushqimeve dhe furnizimeve mjekësore.
 • Një zyrtar i Programit Botëror të Ushqimit të OKB-së tha se "kaosi, dëshpërimi" janë të përhapura pasi familjet e zhvendosura palestineze po vdesin nga uria në rrugët e Gazës.
 • Shtëpia e Bardhë tha se Izraeli mund të bëjë më shumë për të reduktuar viktimat civile dhe SHBA ndan shqetësimet ndërkombëtare për situatën humanitare në Gaza.

 

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese