Hapësire reklamuese

Bota

Lufta Izrael-Hamas: Lista e ngjarjeve kryesore, dita 26

Shkruar nga Newsbomb
Lufta Izrael-Hamas: Lista e ngjarjeve kryesore, dita 26

Teksa konflikti mes Izraelit dhe Gazës hyn në ditën e 25-të, këto janë zhvillimet kryesore.

Zhvillimet e fundit

 • Luftëtarët palestinezë dhe forcat izraelite janë përfshirë në përleshje në jug të lagjes Zeitoun, në juglindje të qytetit të Gazës.
 • Një ministri izraelite ka hartuar një propozim të kohës së luftës për transferimin e 2.3 milionë banorëve të Rripit të Gazës në Gadishullin Sinai të Egjiptit. Ndërsa zyra e kryeministrit Benjamin Netanyahu e minimizoi raportin e Ministrisë së Inteligjencës si një ushtrim hipotetik, një zëdhënës i Hamasit e hodhi poshtë këtë zhvendosje.
 • Egjipti do të lejojë 81 palestinezë në Gaza, të cilët u plagosën rëndë në javët e bombardimeve, të hyjnë në vend për trajtim të plotë, sipas autoriteteve kufitare palestineze në Gaza. Vendimi erdhi pasi Egjipti dënoi sulmin e Izraelit në kampin e refugjatëve Jabalia.

Ndikimi dhe lufta njerëzore

 • Deri në 400 njerëz u vranë ose u plagosën në sulmin ajror izraelit në kampin e refugjatëve Jabalia në Gazën veriore, sipas Hamasit. Ministria e Shëndetësisë tha se të paktën 50 njerëz u vranë në sulmin që shkaktoi një zemërim global.
 • Izraeli ka zgjeruar operacionet e tij tokësore në Gaza kohët e fundit, me tanke dhe këmbësorie të përfshirë në beteja me luftëtarët palestinezë rreth qytetit të Gazës në pjesën veriore të Rripit, me përmasa 10 km me 41 km (6 milje me 25 milje).
 • Zëdhënësi i Ministrisë së Shëndetësisë palestineze paralajmëroi se gjeneratorët kryesorë të energjisë në kompleksin spitalor al-Shifa dhe spitalin indonezian në Gaza janë disa orë larg nga mbarimi i karburantit dhe mbyllja e plotë.

Diplomacia

 • Bolivia ka ndërprerë marrëdhëniet diplomatike me Izraelin për të dënuar ofensivën ushtarake izraelite në Rripin e Gazës. Për më tepër, ministrja e Presidencës Maria Nela Prada njoftoi se vendi do të dërgojë ndihma humanitare në Gaza.
 • Dy vende të tjera të Amerikës Latine – Kolumbia dhe Kili – kanë tërhequr gjithashtu ambasadorët e tyre për konsultime për të dënuar vdekjet e civilëve në Gaza dhe për të bërë thirrje për një armëpushim. Më shumë se 8,500 njerëz, kryesisht gra dhe fëmijë, janë vrarë në bombardimet e pamëshirshme izraelite që nga 7 tetori.
 • Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken do të vizitojë Izraelin të premten për takime me anëtarët e qeverisë dhe më pas do të bëjë ndalesa të tjera në rajon, sipas Departamentit të Shtetit.
 • Katari, Arabia Saudite dhe Emiratet e Bashkuara Arabe lëshuan deklarata individuale duke denoncuar sulmet në kampin Jabalia.

Përshkallëzimi në Bregun Perëndimor

 • Magdy Zakaria Youssef Awad, 65 vjeç, një burrë me dëmtime fizike, u vra në distriktin lindor të Tulkarem të Bregut Perëndimor të pushtuar nga forcat izraelite, njoftoi agjencia palestineze e lajmeve Wafa.
 • Forcat izraelite kanë kryer bastisje të rregullta ajrore në Bregun Perëndimor të pushtuar, duke përfshirë kampin e refugjatëve Jenin. Tre persona të tjerë u vranë në Bregun Perëndimor gjatë 24 orëve të fundit, duke përfshirë një 16-vjeçar.
 • Wafa raportoi se forcat izraelite bastisën shtëpinë në Tulkarem të të burgosurit të liruar, Kassab Zaqout, duke e sulmuar dhe riarrestuar atë.
 • Numri i të vdekurve në Bregun Perëndimor ka arritur në 127 që nga shpërthimi i dhunës më 7 tetor, sipas agjencisë së OKB-së OCHA.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese